Czy warto chodzić do kina?

Każdy ma swoje zdanie na ten temat. Jedni mówią, że produkcja filmów przypomina już taśmówkę. Czy faktycznie nie ma nic co by zachwyciło widza? Obrazy obecnie są te standardowe i niestandardowe.

Efekty specjalne i nie tylko

Filmy S-F obecnie przeżywają swój rozkwit i zachwyt, przynajmniej części społeczeństwa. Kiedy jednak obierzemy taki film ze skórki, jaką jest obraz generowany komputerowo okazuje się, że dialogi i cała fabuła zostawia niekiedy wiele do życzenia.

Więc idąc na tego rodzaju produkcje nastawić się na chłonięcie efektów, jakie serwuje nam producent. W innym przypadku możemy się zwyczajnie zawieźć. Tym bardziej jeśli liczymy na rewelacyjne dialogi i fabułę trzymającą w napięciu. Kiedy jednak nasz gust nie zadowolą efekty, na które tak liczyliśmy, a wątki są wydarte z kontekstu to możemy nie być usatysfakcjonowani.

Dość powszechnie już są w produkcjach S-F stosowane postacie generowane komputerowo. Są głosy, że przyszłość się przed nimi maluje na różowo i zastąpią prawdziwych aktorów w produkcji filmowej. W takiej przyszłości kino alternatywne będzie… zatrudniało prawdziwych aktorów.

Dlaczego obrazy generowane komputerowo są coraz częściej używane? O ich popularności decydują dwie ważne rzeczy.

Popcorn
Źródło: Pixabay

Koszt

Zatrudnienie dużej ilości statystów, czy ogromne wybuchy na planie to potrzeba większych nakładów finansowych. Taniej jest to osiągnąć przy pomocy kilku grafików, programów i komputerów.

Wizja artysty

Obraz jaki powstaje w głowie producentów nie zawsze można stworzyć na planie. Ciężko czekać z nagraniem na idealny zachód słońca. Tak samo idealny plan nie zawsze można znaleźć w miejscu bliskim i bezpiecznym.

Brak rzeczy

Kiedy już nie ma budynków, które zostały zniszczone, albo znajdują się tam gdzie jest konflikt zbrojny, to jedynym wyjściem jest wygenerowanie obrazu tła komputerowo.

Nie ma kina sprzed lat

Efekty specjalne są stosowane w wielu filmach, niezależnie od tego czy jest to dramat czy komedia. W pełnym słońcu scen komedii kolory są wyraźne. Natomiast cień dramatu jest mocniejszy i jego barwy jakby wyblakłe.

I o to właśnie chodzi, wszystkie takie detale na obrazie są dopieszczane w post produkcji. Ciężko i drożej by wyszło wykonać to, nagrywając sceny kamerą. Chmura zasłoniła świetne ujęcie? Nic straconego, graficy to poprawią.

Jak widać film to nie tylko grupa aktorów, na których skupia się cała sława i chwała. Dzięki sztabowi ludzi mamy tak genialne filmy fabularne, trzymające w napięciu, jak i śmieszne komedie. Bez pracy grafików nie byłoby dzisiejszego kina akcji, tak trzymającego w napięciu, ani nawet zwykłych romantycznych produkcji.

Jeden komentarz Dodaj swoje
  1. Myślę, że bardziej do teatru. Teatr ma w sobie coś niezwykłego. Filmy puszczane w kinie za jakiś czas będzie można obejrzeć w tv. Strata pieniędzy. spektaklu w telewizji raczej nie obejrzysz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.