Dobieranie zabezpieczenia do wykopu

Wykonanie dużych inwestycji od podstaw wiąże się najczęściej z koniecznością utworzenia wykopu. Każdy taki wykop wymaga odpowiednio dobranego zabezpieczenia przed naporem sąsiedniego gruntu. Sposób zabezpieczenia jest dobierany już na fazie projektu. Dobierając obudowę do wykopu bierze się pod uwagę charakter budowli jak i sąsiednich budynków oraz warunki geotechniczne i poziom wód gruntowych.

Wykopy na gruntach nawodnionych

Gdy potrzeba uzyskać większą szczelność wykopu albo zachodzi obawa zaistnienia dużych momentów zginających oraz gdy wykopy sięgają ponad 12 m w głąb ziemi to obudowę należy wykonywać z mocniejszych elementów. Takim rozwiązaniem jest ścianka ze szczelnych grodzić stalowych. Jest to ściana złożona z metalowych brusów wciśniętych w ziemię. Gdy chce się uzyskać pełną szczelność brusy należy połączyć spawem. Jest to rozwiązanie stosowane w budowie suchych komór, przy realizacji fundamentów mostowych. Zalety ścianki szczelnej to łatwość w demontażu, i montażu, możliwość adaptacji do praktycznie każdych warunków gruntowych i szczelność.

Wykopy
Źródło: Pixabay

Kiedy ścianka berlińska?

W obudowach szerokoprzestrzennych oraz takich, których głębokość mieści się w granicach 4 metrów stosuje się z powodzeniem ściankę berlińską i jej odmiany. Zbudowana jest ona z pionowych dwuteowników czy ceowników metalowych wbijanych w grunt albo umieszczanych w specjalnie wierconych otworach. Do tego dochodzą poziome belki tzw. opinka, którą układa się pomiędzy palami. Obudowa ta jest najczęściej stosowana jako konstrukcja nietrwała. Ze względu na mniejszą wytrzymałość jest ograniczone jej stosowanie. Jednak tam gdzie jest możliwe jej użycie jak najbardziej powinna być wykonywana, gdyż jest stosunkowo tania.  Jest to metoda, której nie należy budować w sąsiedztwie innych budynków.

Palisady

Przy wykonywaniu wykopów szczególnie w miejscach wysoce zurbanizowanych, gdzie zachodzi potrzeba wykonania wykopu blisko innych budynków. Także wtedy gdy nie można stosować technologii zabezpieczenia wywołującej drgania. Stosowane są wtedy palisady wykonane z kolumn DSM, CFA czy VdW. W zależności od potrzeby ustawia się je stycznie albo w rozstawie. Do tego aby otrzymać dobrą wydajność wykonuje się zbrojenie koszowe tych elementów.

Projektując zabezpieczenia należy brać pod uwagę wiele aspektów przedsięwzięcia. Można sobie ułatwić wykorzystując w projektowaniu dedykowane programy komputerowe. Do tego jeszcze dochodzi głębokość wykopu jaki należy wykonać oraz tego czy ma ono być tracone na rzecz fundamentu budowli. Ponadto warunki geotechniczne oraz warunki wodno – gruntowe. Przy tym ukształtowanie terenu, poprzednie jego użytkowanie, jego urbanizacji w sąsiedztwie. Obecność przeszkód w gruncie jak też i wymagań ochrony środowiska, obecności gruntów skażonych i innych ograniczeń.

Jeden komentarz Dodaj swoje
  1. Bardzo ciekawy artykuł. Myślę, że będę tutaj częstym gościem, bo właśnie takie tematy mnie interesują. Pozdrawiam serdecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.