Skąd brać rośliny do ogrodu

Mając już kawałek własnego ogrodu stajemy przed kolejnym dylematem, skąd do niego rośliny. A jeszcze lepiej by było wiedzieć jakie? Najlepiej poobserwować, w którym miejscu słońce jest najdłużej, gdzie ziemia jest bardziej wilgotna. Pomoże nam to w doborze roślin do naszych czterech kątów.

Z centrów ogrodniczych

W centrach ogrodniczych można zaopatrzyć się w rośliny i odmiany pochodzące ze szkółek w kraju. Daje to nam o wiele większą pewność, że sadzonki pochodzą z odmian, które spokojnie przezimują w naszych warunkach.

Centrum ogrodnicze
Źródło: Pixabay

Sklepy ogrodnicze

Zazwyczaj także zaopatrzają się w większych centrach, które prowadzą produkcje sadzonek w kraju. Jest to bardzo ważne z tego względu, że rośliny sprowadzane z innych krajów, są zwykle mniej odporne na nasze zimy.

Ogrodnicze sklepy internetowe

Ogrodniczy sklep internetowy to także dobra opcja do zaopatrzenia się w ciekawe odmiany roślin. Często nie do zdobycia w ogrodniczych sklepach. Również na korzyść przy za kupie przez Internet roślin działa także cena, która zwykle bywa konkurencyjna.

Rozmnażanie

Sposobów na rozmnażanie roślin mamy kilka, poprzez ukorzenianie pędów czy siew nasion. O ile rozmnażanie na własny użytek odmian licencjonowanych jest dozwolone, jednak handel nimi wymaga pozwolenia. Za to z powodzeniem możemy się dzielić odmianami regionalnymi.

Odmiany regionalne

Wszystkie odmiany dostępne w Polsce powstały na drodze selekcji i wieloletnich hodowli. Część z nich powstała jako odmiany typowe dla danego regionu. Są one bardzo istotne, gdyż:

  • przystosowały się idealnie do warunków panujących w danym regionie;
  • są bardziej odporne na szkodniki i choroby (w danym regionie);
  • istotne ze względu na zachowanie bioróżnorodności.

Poza tym hodowcy pracujący nad nowymi odmianami często z takich starych biorą materiał mateczny do krzyżowania.

Kwiaty w ogrodzie
Źródło: Pixabay

Rośliny z innych rejonów

O ile przywiezienie kwiatka doniczkowego z innego zakątka świata nie sprawi raczej problemu, o tyle już roślina ogrodowa może. O czym przekonaliśmy się sprowadzając Nawłoć Kanadyjską, która wypiera naszą rodzimą. Kolejnym strzałem w stopę jest Barszcz Sosnowskiego, który pustoszy roślinność się nad rzekami wschodniej Polski.

Problemem przy obrocie roślin pochodzących z innych rejonów może być też ich zimowanie. Polska leży w innej strefie klimatycznej niż Holandia. Dlatego tam fuksja bez problemu przezimuje w gruncie, a u nas już nie przetrwa mroźniejszych zim. Dlatego wybierając rośliny do ogrodu stawiajmy na odmiany uprawiane w naszym kraju.

 

Jeden komentarz Dodaj swoje
  1. Ja zazwyczaj kupuję je w centrum ogrodniczym, albo dostaję naszczepki od znajomej, która ma swój ogród 🙂 Dla mnie to obojętne w sumie skąd wezmę, bo i tak potem hoduję je sama od podstaw praktycznie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.