Historia szkłem pisana

Szkło. Jest to nieorganiczny materiał amorficzny czyli wygląda jak kryształ ale nie jest zbudowane jak kryształ, raczej jak ciecz. Zachowuje jednak cechy ciał stałych jak kruchość i sztywność. W naturze szkło występuje od zarania dziejów, gdyż powstaje podczas erupcji lawy. Jako pierwsze poznały go ludy zamieszkujące okolice czynnych wulkanów.

Początki produkcji

Z czasem szkło zyskiwało coraz większe uznanie w życiu człowieka. Najstarsze znaleziska szklanych przedmiotów mają około 9 tys. lat. Od tego czasu znajduje się coraz więcej śladów wytwarzania przedmiotów z tego surowca. Od starożytnej Mezopotamii po starożytny Egipt. Prawdziwą rewolucję w produkcji dokonali Rzymianie, do wytwarzania szkła użyli długą metalową rurkę. W większości hut do dziś wykorzystuje się tą metodę. Natomiast proces produkcji tafli szklanych bardzo się zmienił. Obecnie wytwarzane są maszynowo, w sposób udoskonalany od XIX w.

Wino w kieliszku
Źródło: Pixabay

Rodzaje szkła

Ze względu na skład szkło dzieli się na kwarcowe, stosowane do wyrobu aparatury laboratoryjnej. Szkło zwane potocznie potasowym to inaczej szkło budowlane piankowe, płaskie walcowane i ciągnione, barwne i nieprzeźroczyste. Jenajskie inaczej borowo-krzemianowe charakteryzuje się niską temp. topnienia, jest stosowane w sprzęcie laboratoryjnym i jako naczynia kuchenne. W życiu codziennie używane i spotykane przez nas jest szkło sodowe. Wykonuje się z niego opakowania szklane, szyby i większość tego co nas otacza. Chociażby szklane ściany prysznicowe, bariery, szkło lakierowane i wiele innych.

Obecnie szkło nam towarzyszy praktycznie wszędzie. Jest elementem konstrukcji naszych domów czy przedmiotów codziennego użytku. Naczynia i elementy dekoracyjne, od szyb w aucie po żyrandole, to wszystko wykonane jest ze szkła. Odpowiednio hartowane jest wykorzystane do produkcji drzwi, ścian, poręczy czy podłóg. Do tego szklane w dużym udziale jest wyposażenie gospodarstwa domowego naczynia i wyposażenie wnętrz jak kabiny prysznicowe, lustra i inne. Patrząc na tak szeroki zakres wykorzystania szkła trudno wyobrazić sobie współczesną cywilizację bez tego produktu.

Jeden komentarz Dodaj swoje
  1. Byłam kiedyś w muzeum szkła, nie pamiętam dokładnie w jakim mieście, ale pamiętam, że zrobiło to na mnie ogromne wrażenie. Myślę, że jeszcze tam wrócę. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.